برای مشاهده لیست بروز قیمت فرش ها کلیک نمایید : شنبه ۹۹/۱۲/۹

فرش کاشان
کارخانه فرش ماشینی کاشان
مراقب آرامش و زیبایی منزل شما هستیم. فروشگاه های اینترنتی زنجیره ای گروه تجاری فرش کاشان

» چگونه فرش ماشینی خوب و درجه یک را تشخیص دهیم ؟

شاخص های بهترین فرش ماشینی

شاخصه های فرش ماشینی درجه یک
فرش ماشینی خوب و درجه یک دارای مشخصاتی خاص است که هر خریدار در هنگام خرید باید به آن ها توجه نماید . در هر فرش ماشینی درجه یک و ممتاز نباید هیچ گونه ایراد و یا نقصی وجود داشته باشد . ایرادات موجود در فرش ماشینی شامل موارد زیر می باشد که با توجه به ان ها می توان درجه یک بودن فرش را تشخیص داد .
در فرش ماشینی درجه یک هیچ اثری از تکرار سیلندر در نقشه فرش نمی باشد .
در بافت فرش های درجه یک از الیاف درجه یک و مرغوب استفاده می شود .
زیر دست قالی ماشینی درجه یک یک دست و یکنواخت است .
طرح و نقشه فرش ماشینی درجه یک در حد استاندارد و اندازه می باشد .
چسب و اهار قالی ماشینی درجه یک در حد استاندارد و تعیین شده است .
هیچ گونه عیب و نقصی در سطح و پشت قالی های درجه یک به چشم نمی خورد .
طول و فاصله مشخصی در میان ریشه های قالی های درجه یک وجود دارد .
دو پودی و دو رنگی در قالی های درجه یک وجود نداشته و هیج جای خالی در سطح فرش دیده نمی شود .

خصوصیات یک فرش ماشینی درجه یک شامل : تعداد شانه و تراکم استاندارد ، تعداد رنگ بالا ، الیاف درجه یک ، ابعاد استاندارد و نوع ماشین بافنده می باشد .
نخ خاب یکی از مهمترین شاخصه های تشخیص اصل بودن فرش ماشینی است زیرا الیافی که در فرش ماشینی به عنوان نخ خاب به کار می روند تعیین کننده کیفیت ان هاست . نخ خاب حدود هشتاد درصد از هر فرش ماشینی را تشکیل می دهد . الیاف زیادی در بافت فرش های ماشینی به کار می روند که نخ اکریلیک از بهترین ها است . این الیاف به دلیل فرایندی که طی می کنند دارای خواصی چون عدم پرزدهی و عدم ایجاد حساسیت هستند . پس می توان گفت بهترین فرش ماشینی محصولی است که با الیاف درجه یک اکریلیک هیت ست شده بافته شده باشد . نخ خابی که در فرش های ماشینی درجه یک استفاده می شود کسری خاب ندارند .
قالی ماشینی اکریلیک خوب ارتفاع نخ خاب استانداری دارد و بسیار نرم و لطیف می باشد . نخ اکریلیک در فرش ماشینی خوب باعث بالارفتن مقاومت فرش در برابر گرد و غبار ، نور و گرما ، پاخور شدن و عوامل محیطی می شود . قالی اکریلیک درجه یک سبک بوده و حالتی شبیه به الیاف پشمی دارد . این قالی های ماشینی قابلیت شست و شو  دارند و نسبت به بید و مواد شیمیایی مقاومت بالایی دارند .
نخ تار و نخ پود از دیگر الیافی هستند که در فرش های ماشینی به کار می روند . کیفیت و دوام این الیاف نیز بر کیفیت فرش تاثیر گذار است . در حال حاضر فرش های خوب و درجه یک با نخ تار از جنس پنبه بافته می شوند . نخ پود در قالی های خوب ماشینی از جنس صد در صد کنف یا جوت است .
اطلاع از نوع دستگاه بافنده فرش از دیگر راههای تشخیص فرش درجه یک و خوب می باشد . قالی های ماشینی خوب با بهترین و به روزترین دستگاه های بافندگی مانند شونهر ، HCPX , HCix بافته می شوند . ماشین الات پیشرفته هیچ گونه نقصی در فرش ماشینی ایجاد نمی کنند و فرش را با بالاتری درجه کیفیت می بافند . عدم پرزدهی و استاندارد بودن اهار فرش و همچنین همسان بودن الیاف نخ خاب فرش از علائم بافت فرش با دستگاه بافنده پیشرفته است . 
شیرینگ و اهار فرش ماشینی از دلایل مهم در درجه یک بودن فرش می باشد . فرش های درجه یک و خوب در مرحله شیرینگ به صورت دقیق مورد بررسی قرار داده شده و عیب و ایرادی در سطح ندارند .

شانه و تراکم که همان تعداد گره های طولی و عرضی فرش هستند بسیار در کیفیت فرش ماشینی تاثیر گذارند . هر مقدار تعداد ریشه های قالی در طول و عرض افزایش یابد فرش ریز تر و زیباتر می شود . پش برای تشخیص فرش ماشینی خوب باید به تعداد شانه و تراکم فرش توجه داشت .
فشردگی فرش و کیفیت فرش به تعداد شانه و تراکم آن بستگی دارد . برای تشخیص شانه فرش می توان یک متر از عرض فرش را در نظر گرفت و مقدار گره های ان را شمارش نمود . این کار به خریدار کمک می کند که به اصالت بودن فرش پی ببرد . تراکم بالا در یک متر طول و عرض فرش باعث تو پر شدن فرش می شود و به همین علت قالی های دستبافگونه طول عمر بالاتری دارند .
فرش های ماشینی 1000 شانه ، فرش 1200 شانه و فرش 1500 شانه از فرش های درجه یک و خوب ماشینی جهان هستند . فرش های تراکم بالا مشخصات کامل یک قالی درجه یک ماشینی را دارا هستند . استفاده از نخ های صد در صد اکریلیک هیت ست شده منجر به ایجاد افزایش نرمی و لطافت و همچنین زیبایی نقوش و طرح این فرش های خوب و درجه یک شده است .
در اخر برای تشخیص فرش ماشینی درجه یک و خوب می توانید به تعداد رنگ فرش دقت نمایید . فرش های ماشینی که با تعداد رنگی بالاتری بافته می شوند جزء فرش های خوب بازار محسوب می شوند .

برچسب
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  شرایط بازگشت یا عودت فرش
•  هنگام خرید اینترنتی فرش چگونه اعتماد کنیم ؟
•  شماره حسابهای فرش کاشان
•  بهترین قیمت فرش ماشینی
•  راهنمای خرید اینترنتی فرش
مشاوره و پشتیبانی فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه